Zostante fit aj na jeseň

paul-trienekens-420398-unsplash

Horúčavy už ustupujú, jeseň klope na dvere, je čas rozhýbať svoje telo a spojiť príjemné s užitočným – vyberte sa do lesa!

Medzi obľúbene jesenné outdorové aktivity patria aj beh a nordic walking, ktoré si priblížime v našom článku.

Beh

Beh je jeden z najobľúbenejších športových aktivít, ktorej sa venuje nemálo športovcov. Podľa výskumov Vám beh môže predĺžiť život. Vedci zistili, že bežci v priebehu 40 rokov obetujú behu približne šesť mesiacov, no môžu očakávať predĺženie života až o 3,2 roka.
Medzi pozitíva behu patrí aj to, že pôsobí ako prevencia pred srdcovo-cievnymi ochoreniami, odďaľuje riziko vzniku osteoporózy, odbúrava stres, depresie a zlepšuje celkovú psychickú pohodu, zlepšuje kvalitu spánku, a znižuje tlak krvi. Je jeden z najlepších prirodzených prostriedkov na zníženie zvýšeného tlaku krvi.

Nordic walking

Nordic walking alebo severská chôdza môže byť skvelou alternatívou pre beh, alebo ho môžete s behom striedať. Nemá toľko rizík, ako beh, venovať sa mu môže naozaj každý. Jej techniku si však, ako pri väčšine športových aktivít, treba naštudovať. Nie je to iba totiž chôdza s paličkami.

Technika nordic walkingu
  • Povolená je len chôdza.
  • Kráča sa v aktívnom (zdravom) postoji, pri ktorom je presne definované, aké postavenie majú chodidlá, nohy, panva, brucho, ramená aj hlava.
  • Pohyb je striedavý a aktívne sa zapájajú ruky a nohy.
  • Pohyb rúk musí vychádzať z ramena, nie z lakťa.
  • Rozsah pohybu rúk je väčší za telom, ako pred telom.
  • Končatiny sa vždy striedajú. Napríklad pravá ruka s ľavou nohou a ľavá ruka s pravou nohou.

 

Ktorúkoľvek aktivitu si vyberiete, nezabudnite na vhodné oblečenie. Teplo ešte síce pretrváva, ale nezabudnite si zo sebou zobrať mikinu z ľahkého materiálu. Pre intenzívny pohyb sú ideálne mikiny s otvorom na palec.

Funkčné oblečenie Vám pomôže aj pri potení. Vyberte si tričko z rýchloschnúceho materiálu, ktorý odvádza pot a pomáha pri jej odparení. Nevyhnutné sú aj praktické doplnky, ktoré Vám umožnia nerušený tréning. Bežecká taška disponuje s 3 vreckami, do ktorých si môžete uschovať kľúče a mobil.

Zdroj: primar.sme.sk, beh.sk, zdravie.cvicte.sk Foto: unsplash